Důvod proč zlikvidovat svůj nepojízdý autovrak: povinné ručení.

Květen 2011. Pokud máte nepojízdé auto a nechali jste ho odstavené na ulici, tak vás musíme informovat, že toto "bezplatné" parkování není tak výhodné jak se může na první pohled jevit. Protože i když auto nepoužíváte musíte na něj platit povinné ručení..dokud ho nenecháte zlikvidovat nebo se ho jinak nezbavíte A dnes nechat auto nebo to co z něj zbylo, vás přijde na méně, než nechat auto ekologicky zlikvidovat.

Např. v Praze je díky tomu autovraků čím dál tím méně. Zatímco v roce 2009 jich bylo oficiálně 3250, v roce 2010 již jen 1930. V letošním roce 2011 jich za první čtyři měsíce bylo pohých 550. A dá se říci, že hlavně kvůli placení povinného ručení. Takže ne za čistotou hledej ženu, za čistotou v Praze mohou peníze, respektive jejich úspora.

Likvidace vraků spadá pod Správu služeb, která si na to obvykle najímá specializovanou firmu, ti aktivně vraky vyhledávají a dávají takovým autům výzvu obvykle za stěrače, pokud tam jsou. V případě, že majitel vozidlo neodstraní, je auto zlikvidováno do dvou týdnů a majitel auta platí celou likvidaci. Samozřejmě ekologicky.. A k tomu samozřejmě povinné ručení až do doby než dostane potvrzení o likvidaci, což se v případě tohoto postupu značně natáhne, protože ho odhlašuje z registru vozidla až Správa služeb.

Je lepší si vozidlo nechat zlikvidovat sám. Firmu najdete pokud do internetového prohlížeče dáte heslo Likvidace vozidel, ekologická, autovraků apod. Ta vám vystaví potvrzení o likvidaci vozidla.

S tímto potvrzením pak navštívíte svojí pojišťovnu a můžete smlouvu o povinném ručení vypovědět.

Druhou variantou je, že z vozidla sundáte registrační značky a odevzdáte je na obecním úřadě. Pak s ním sice nesmíte jezdit, ale povinné ručení také platit nemusíte. A parkovat před domem, můžete celý rok...Jen si dávejte pozor na sousedy, ať vás nežalují, protože vozidlo můžete mít zaparkované jen na vlastním pozemku..Jinak by po vás obecní úřad mohl chtít poplatek za zábor veřejného prostoru..

A také mějte na paměti, že, aby vaše auto splnilo definici autovraku, musí vyhovět definici zákona, který je poměrně přísný, takže vám auto jen tak nezlikvidují pokud odjedete na půl roku na dovolenou.. Jen musíte platit povinné ručení.

Související články:

Výpověď povinného ručení/zánik smlouvy

Povinné ručení - sankce za neplacení

Nechcete platit povinné ručení? Budete se muset hodně snažit, aby vás nechytili.


další články z Poradny povinného ručení


další články z Aktualit

Rychlý a pohodlný nástroj pro matematické operace najdete na kalkulačka.eu

Ručení povinné eu SLEVA VÁS NEMINE :-)
NA RUČENÍ POVINNÉ eu JEZDÍ KAŽDÝ ÚSPORNĚ!
Povinné ručení