Dvacet procent řidičů ujíždí od karambolů, které způsobí. Šetří pouze sebe a své povinné ručení a na ostatní se neohlíží.

Každý téměř pátý řidič se chová jako posera. V případě, že jsou viníky karambolu od nehody ujedou a nechají ostatní napospas osudu. I když by se z jejich povinného ručení měly hradit škody, které způsobili. I když jim v případě prokázání viny hrozí až 5 let za mřížemi.

Podle posledních statistik Policie ČR za první tři měsíce roku 2011 se tak stalo u 2695 nehod. U jednoho takového neštěstí jeden z postižených zemřel. V loňském roce řidiči ujeli od 11373 nehod, což bylo v porovnání s rokem 2009 téměř o 900 karambolů více, kdy řidiči pláchli i s povinným ručením.

Co dělat v případě, že je viník neznámý se dočtete zde.

A to se nepočítají nehody, ke kterým nebyla volána policie, protože nehoda nesplňovala podmínky velké nehody.

Ujet od nehody znamená spáchat trestný čin, pokud neposkytne první pomoc, pokud některý účastník utrpěl zranění a to jakéhokoli rozsahu. I nezávažnou újmu. Pro řidiče pachatele, to pak v případě dopadení znamená zákaz řízení vozidel na 1-10 let a pobyt za mřížemi až 5 let. Takové odpovědnosti se však viník zbaví pokud by pomoc nemohl poskytnout aniž by sám sebe nebo někoho jiného ohrozil.

Pokud vám někdo způsobí škodu na vozidle, majetku, zdraví a ujede, pak vaší jedinou záchranou pro proplacení škody bude vaše havarijní pojištění. Povinné ručení vám bude k ničemu. V případě škody na zdraví je nutné se obrátit na ČKP a náhrada je hrazena z Garančního fondu.

Dále čtěte:

Povinné ručení a poškození zdraví při nehodě.


Další články z Povinné ručení - statistika

Rychlý a pohodlný nástroj pro matematické operace najdete na kalkulačka.eu

Ručení povinné eu SLEVA VÁS NEMINE :-)
NA RUČENÍ POVINNÉ eu JEZDÍ KAŽDÝ ÚSPORNĚ!
Povinné ručení