Povinné ručení o kterém nevíte a které se může stát noční můrou.

Zbavili jste se vašeho plechového matadora a hodili jste veškeré záležitosti vč. povinného ručení s tímto vozidlem spojené za hlavu, případně na nového majitele? Možná byste si měli přečíst následující upozornění, aby se vám nestalo, že vám pojišťovna vystaví překvapivý účet v desítkách tisíc za něco co jste již dávno nepoužívali.

Protože pokud se zbavíte vozidla, musíte tuto skutečnost písemně oznámit pojišťovně, jinak vám povinné ručení platí dál a vy ho musíte platit bez ohledu na to zda vozidlo vlastníte, provozujete a nebo ne. I s případným penále. A v případě soudu by pravděpodobně uspěla i když by si případný nový vlastník sjednal povinné ručení u jiné pojišťovny (nebo i u stejné).

V případě, že vozidlo prodáte, pošlete pojišťovně, kde máte sjednané povinné ručení, že vozidlo změnilo vlastníka spolu s kopií převodní (kupní) smlouvy. Pokud oznámení posíláte poštou, pošlete ho doporučeně a doklad o poslání si někde zaarchivujte pro případný spor s pojišťovnou.. Protože pojišťovny jsou vám schopny vyměřit povinné ručení za roky zpátky i s penále, protože mají v tomto oporu v zákoně. Pokud oznámíte změnu ve vlastnictví, má pojišťovna nárok na platbu za povinné ručení do konce měsíce ve kterém jste oznámení učinili.

Pokud vozidlo vyřadíte z provozu trvale nebo dočasně viz.výpověď/zánik povinného ručení pak povinné ručení zaniká okamžikem, kdy takováto změna nastane.. tzn. dnem vyřazení vozidla z evidence vozidla. Musíte tuto skutečnost sdělit pojišťovně. V případě, že vlastník nemůže z objektivních důvodů vozidlo vyřadit z evidence a učiní to bezodkladně v okamžiku, kdy je opět schopen, pak den zániku pojištění je dnem kdy zaniklo vozidlo. Což může být např. v případě těžkých haváríí s hospitalizací vlastníka a totální škodou na vozidle.

Na co si dát pozor?!

Pojišťovny posílají upomínky o dlužných platbách povinného ručení. Pojišťovny v něm zmiňují, že dlužíte za povinné ručení, vyzývají vás k úhradě a v případě, že nebudete platit povinné ručení, tak to zanikne následující den po uplynutí lhůty. To musí pojišťovny udělat, aby případně měli nárok na vymáhání dlužných částek za povinné ručení

Důležité je to, že pojišťovny jsou lišky mazané a posílají upomínky z hlediska zákona nekompletní, které nesplňují všechny náležitosti. Tedy, aby splnily podmínku upomínání klienta, ale s tím, aby povinné ručení nezaniklo. A vy žijete v klidu, protože si myslíte, že povinné ručení zaniklo, ale není tomu tak, protože z hlediska zákona nebyli splněny podmínky zániku povinného ručení. A těsně před koncem promlčení pak pohledávku zažaluje a spor vyhraje. A vy budete muset „cvakat“ za něco co již nepoužíváte.

Proto si pořádně zkontrolujte, zda jste v minulosti u prodaného vozidla podle zákona zrušili povinné ručení viz. povinné ručení výpověď/zánik, ať vám pojišťovna nebere peníze za něco, co již dávno nevlastníte.

Souvisejíci texty:

Skončil vám leasing nebo spotřebák na vozidlo? Sjednejte si nové povinné ručení nebo havarijní pojištění.


další články z Poradny povinného ručení


další články z Aktualit

Rychlý a pohodlný nástroj pro matematické operace najdete na kalkulačka.eu

Ručení povinné eu SLEVA VÁS NEMINE :-)
NA RUČENÍ POVINNÉ eu JEZDÍ KAŽDÝ ÚSPORNĚ!
Povinné ručení